• Faik Çağatay Demir

iPhone 13 serisi tanıtıldı: 1 TB depolama, 120 Hz ProMotion ekran, A15 Bionic ve daha fazlası

Merakla beklenen iPhone 13 serisinin üzerindeki sır perdesi sonunda kalktı.

Söz büyüğün: iPhone 13 Pro Max ve Pro

Ailenin ağabeyleri ile başlayalım. Ekran boyutlarında herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Pro için 6.1 inç , Pro Max için ise 6.7 inç Super Retina XDR kullanılıyor. Ancak panelin kendisinde ise köklü değişiklikler mevcut. iPhone 13 Pro ve Max ile birlikte Apple, 120 Hz ProMotion teknolojisine geçiyor. Ayrıca duruma göre 10 Hz ile 120 Hz arasında otomatik olarak geçişler yapabiliyor. Ayrıca Face ID modülünü de barındıran TruDepth kameranın alanı ise %20 daha az yer kaplıyor.

A15 Bionic işlemcisinden gücünü alan iPhone 13 Pro ve Max için verilen kıyaslama değeri %50 daha hızlı olduğu yönünde. Öte yandan bu performansa karşılık Apple, tüm günü çıkarabilen batarya performansından ödün vermediğini iddia ediyor.

Kameralar, firmanın en çok üzerinde durduğu konu oldu. 3’lü kamera kurulumu, fiziksel olarak önceki nesile göre oldukça büyümüş. Bununla birlikte donanımsal değişikliklerde mevcut. Yeni geniş açılı kamera 1.9 mikrometre piksel boyutunda sensöre sahip. Diyafram açıklığı ise 1.5 olarak belirlenmiş.

Ultra geniş açı kamera ise 1.8 diyafram açıklığına sahip ve makro çekim yeteneğine sahip. Bunun için minimum fokus aralığı 2 santimetreye kadar düşürülmüş. Ayrıca makro çekim, slow-motion ve time-lapse modlarında da aktif edilebiliyor. Telefoto kamera ise artık 3 kat optik, 6 kat ise dijital zoom yapabilme yetisine sahip.

Video konusu ise bambaşka bir dünya. Yeni eklenen Cinematic Mode ile birlikte, özne ve objelerin odakları, video çekildiği esnada anlık olarak değiştirilerek, sinematik bir çekim sağlanması hedefleniyor. Cinematic Mode, Dolby Vision HDR ile birlikte de kullanılabiliyor.

Ayrıca iPhone 13 Pro ve Max, ProRes ile alınan kayıtların, profesyonel ortamlarda işlenebilmesi için düşük sıkıştırma ve yüksek renk doğruluğu ile kaydedilmesini sağlıyor.

iPhone 13 Pro için başlangıç fiyatı 16.000 TL, Pro Max için ise 18.000 TL olarak belirlenmiş. İlk defa 1 TB depolama sunacak iPhone 13 Pro/Max’in fiyat etiketi, 23.000 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Su küçüğün: iPhone 13 ve iPhone 13 Mini

Apple’ın, daha uygun fiyata sattığı iki diğer model olan iPhone 13 ve iPhone 13 Mini’de tasarımsal değişiklikler, cihazın arkasında kendini belli ediyor. Alt alta kurulum yerine çapraz tasarıma geçen Apple, bu seride de kameraları büyütme yoluna gitmiş.

Ağabeyinde olan Sinamatik Mod, 13 ve 13 Mini’de de mevcut olacak. Geniş açılı kamera 1.7 mikrometre piksele sahipken, ona eşlik eden ultra geniş açı ile birlikte, geçen senenin Pro modeline özgü olan sensör bazlı OIS’i de barındırıyor.

HDR ve Dolby Vision desteğini bir arada sunacak 13 ve 13 Mini, bu modda 4K 60 FPS’de çekim yeteneğine de sahip olacak.

Artık 64 GB depolama yerine 128 GB ile gelecek iPhone 13 ve Mini ailesinde, Mini için başlangıç fiyatı 11.000 TL, 13 için ise 12.000 TL olarak açıklandı.

Tüm telefonlar 24 Eylül ön siparişe, 1 Ekim’de ise satışa açılacak.

Kaynak ve görseller

#apple #iphone13 #iphone13mini #iphone13promax

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör