• Faik Çağatay Demir

iPhone 13 şarj soketsiz gelebilir

Apple, bu sene çıkaracağı iPhone 13 (veya 12s) modelleri için önemli bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Artık bildiğimiz tipte bir şarj portu görmeme ihtimaliz gayet yüksek duruyor. Yani lightning olarak bilinen şarj soketine ihtiyaç duymadan, yeni nesil iPhone modelleri şarj edilebilecek.

Ancak bu durumun getirdiği, şarj dışında başka bir takım problemler var. Bunlardan başlıcası ise iPhone’ların restorasyon işlem süreci. Bildiğiniz üzere iPhone’ları yazılımsal olarak restore etmek için bir lightning kablosu yardımıyla, Mac veya PC’ye bağlamak gerekiyordu.

Eğer speküle edildiği gibi şarj portu kaldırılırsa, yeniden kurulum için iPhone’lar internet bazlı bir restorasyon çözümü kullanacak. Appleosophy’e kaynaklı bu iddiaya göre, Apple yazılım ekibi 3 farklı metot üzerinde çalışıyor.

İlk çözüm kullanıcının manuel olarak restorasyon moduna girmesi ile başlıyor. Yakınlarda bulunan iTunes yüklü bir Mac veya PC ise geri kalan süreçte kullanıcıya rehberlik ediyor.

İkinci çözüm ise cihazın kendi kendine recovery moduna girmesi ve yine iTunes yüklü bir cihazdan destek alması. Son yöntem ise bluetooth kullanılarak, gereken veri ve sinyal transferi için bir köprü oluşturuluyor.

Bu yöntemlerin aksine Apple, sim kart yuvasının arkasına gizlenmiş bir pogo pini kullanarak bu süreci başlatmayı da düşünebilir. Böylece hem şarj portu ortadan kalkmış, hem de yazılımsal restorasyonu tetikleyici işlem başlatılmış olur.

Bakalım Apple bu sene beklenildiği gibi soketsiz tasarıma geçecek mi?

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak

#apple #iphone13 #iphone13pro #iphone13promax

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör