google-site-verification=hAdtdKd4qxdiJ2dvqgWh8jK6y02hI-Jf4_TRzwFovN4
 
  • Faik Çağatay Demir

iOS 16 tanıtıldı: İşte öne çıkan yenilikler!

iOS 16 ve getirdiği önemli yenilikler haberimizde.


 

Kilit ekranından başlayalım. iPhone ile özdeşleşen ve bugüne kadar çok fazla değişim göstermeyen kilit ekranı, artık tamamıyla özelleştirilebilir hale gelmiş. Widgetlar ile fonksiyonları genişletilen kilit ekranı, canlı aktiviteleri art arda sıralamak yerine anlık olarak gösterebiliyor. Böylece bildirim sekmesinde kirlilik oluşmamış oluyor.


iPhone'da gelen mesajlaşma uygulaması ise artık yazılan mesajı tamamıyla silebilme ve yazdıktan sonra düzenleyebilme özelliğine sahip.


iOS 16 ile birlikte dikte özelliği de geliştirilmiş. Yeni uygulama arayüzü sayesinde, 15.000'den fazla uygulama yenilenen dikte sayesinde sesinizi yazıya dökebiliyor ve bunu imla kuralları ile mükemmelleştiriyor.


Fotoğraf galerisinde istediğiniz fotoğrafları, artık aile üyeleri ile iCloud üzerinden paylaşabiliyorsunuz. Ayrıca paylaşılan bu görüntüler, yapay zeka tarafından çeşitli öneriler ile kategorilendirilebilecek.Yenilenen Mail istemcisi ile birlikte, iletiler ileri tarihli olarak gönderilebilecek. Ek olarak, ileti gönderildikten sonra bile kullanıcıya geri alması için bir opsiyon sunulacak.


Galerinizde bulunan bir fotoğrafa ait bilmediğiniz dilde içerikler varsa, iOS 16 ile birlikte bu metinler dilinize çevrilebilecek. Sadece metin değil, döviz kuru ve ölçümler birimleri de buna dahil.


Yeni Visual Look Up özelliği sayesinde, seçtiğiniz bir fotoğraftan bir objeyi seçerek, onu mesajlaşma uygulamanıza doğrudan yollayabileceksiniz. Kedi, köpek ve kuş gibi hayvanlar da buna dahil.


CarPlay'de tamamıyla yenilendi. Dizayn ve fonksiyonlar bakımından otomobilinizle daha derin bir entegrasyon sağlayan arayüz hakkında daha detaylı bilgiler ileri tarihte verilecek.


Dahası için takipte kalın.


Kaynak ve görseller
8 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör