• Faik Çağatay Demir

İzmit’li Hyundai BAYON tanıtıldı

Türkiye’de üretilecek olan Hyundai’nin yeni B-SUV modeli Bayon’un dünya lansmanı yapıldı.

Gelin hep beraber yeni modelin detaylarına göz atalım.

Dış tasarım

İsmini Fransa’nın Bayonne yerleşim biriminden alan model, Hyundai markasının Avrupa’daki giriş model SUV’u olmaya hazırlanıyor. Aracın genel hatları gayet keskin çizgilere sahip. Gündüz led farları kaput çizgisi ile birleşirken, kısa ve uzun farlar ise ön ızgaranın hemen yanlarına yerleştirilmiş.

Arka kısmın tasarımında öne çıkan element ise boylu boyunca uzanan led far çizgisi. Onlara eşlik eden “ok” tasarımlı stop farları ise, piano black bir tabakanın üzerine yerleştirilmiş.

Bayon kullanıcılar tarafından 15 inç, 16 inç ve 17 inç olmak üzere üç farklı jant boyutu, 9 tane tek ton renk kombinasyonu ve 7 tane çift renk kombinasyonu ile alınabilecek.

İç tasarım

İçeride ise iki tane dijital ekran göze çarpıyor. Sürücüye bilgi sağlayan göster 10.25 inç boyutunda olacak. Bilgi ve eğlence ekranı ise 8 inç ve 10.25 inç olmak üzere iki farklı seçenek ile kullanıcılara sunulacak. Aynı zamanda kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto’da mevcut. Kablosuz şarj imkanının yanı sıra, 3 tane USB portu telefon şarj etmek ve veri aktarmak için hazır olacak.

Üst paketlerde ise BOSE imzalı bir ses sistemi tercih edilmiş.

Koltuklar ise standart paket Bayon’da siyah kumaş olarak gelecek. Opsiyona bağlı renk kombinasyonları mevcut olacak.

Hyundai’nin basın lansmanında üzerinde durduğu bir diğer özellik ise Bluelink. Son jenerasyon sistemde, bulut tabanlı navigasyon sistemi sürücüye farklı rotalar sunabilecek. Park istasyonları ve ücretleri, CarPlay ve Android Auto takvim entegrasyonu ile belirlenen toplantı güzergahlarına gidebilme, sesli komut ve aracımı bul gibi özelliklerde yeni Bluelink versiyonu ile gelenler arasında.

Bayon, 4180 mm uzunluk, 2580 mm aks mesafesi ve 411 litre bagaj kapasitesi ile kağıt üzerinde güzel rakamlar sunuyor.

Güvenlik ekipmanları

Hyundai, yeni SUV’u Bayon’un segmentinde en gelişmiş güvenlik özellikleri sahip olduğunu iddia ediyor. SmartSense başlığı altında sürücüye, şerit takip asistanı ve akıllı uzun far gibi bilindik özelliklerin yanı sıra, bisiklet ve yayaları algılayabilen çarpışma önleyici, kör nokta ve arka çarpışma uyarıcısı, sürücünün dikkatini gözlemleyen ve gerektiğinde uyaran yorgunluk algılama sistemi ile sınıfında fark yaratmayı hedefliyor.

Aynı zamanda sürücünün bir kazaya karışması yüzünden airbagler patlarsa, e-Call desteği ile otomatik olarak acil durum hizmetlilerini arama özelliği de atlanmamış.

Motor ve şanzıman

İzmit’li Bayon’un, 1.0 TGDI – 48v mild hybrid benzinli motoru 120 ve 100 hp olmak üzere iki güç değerinin yanı sıra, 6 ileri manuel veya 7 ileri DCT şanzıman ile sunulacak. Yeni i20’de kullanımına devam edilen atmosferi 1.4 100 motorda üçüncü ve ekonomik seçenek olarak bulundurulacak.

Turbo motorlar için 0-100 hızlanması 10.5 saniye iken son hızı ise 185 km/h olarak belirlenmiş.

Bayon Hyunda’nin İzmit fabrikasında kısa süre içinde üretimine başlanacak ve buradan Avrupa’ya özel olarak ihraç edilecek.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak ve görseller

#bayon #otomobil #hyundaibayon #izmit #suv

0 görüntüleme