• Faik Çağatay Demir

İşte yeni Mercedes-Benz S680 GUARD 4MATIC: Yıldızın zırhlısı ile tanışın!

Mercedes-Benz S680 GUARD 4MATIC tanıtıldı. Detayları ile zırhlı yıldıza göz atalım.

Mercedes-Benz S680 GUARD 4MATIC neler sunuyor?

Gelin hep beraber 7-10 Eylül tarihleri arasında Münih’te düzenlenecek IAA fuarında tanıtılması beklenen S680 GUARD ile ilgili Mercedes-Benz, bir tanıtım sayfası oluşturdu.

Buna göre yeni GUARD versiyonu, yenilenen S-Serisi üzerinde şekilleniyor. Firmanın bahsettiğine göre GUARD versiyon, ilk defa 4 tekerden (4MATIC) çekiş sunan ilk model olacak. VPAM VR10 balistik testleri standartlarının tamanını karşılayan S680 GUARD 4MATIC, ayrıca patlayıcılara karşı da yüksek koruma başarımı vaadediyor.

VPAM VR10 sertifikasının alındığı test ise Beschussamt Ulm tarafından, insan vücut formuna en yakın şekilde tasarlanan ve 1Biofidelic” olarak adlandırılan mankenlerin kullanılması ile gerçekleştirildi. Bu sertifika da test edilen silahlar ise sadece tabancalar değil, aynı zamanda taaruz ve keskin nişancı tüfekleri.

Bahsettiğimiz 4 tekerden çekiş sistemine güç veren ve kaputun altında yatan ise 12 silindirli, dikine yerleştirilmiş, 603 HP – 830 NM güç üreten bir motor. Söylemeye gerek var mı bilinmez ama WLTP değerlerine göre 100 km’de 19,5 – 20 litre tüketim değerine sahip.

Firma, ISS olarak adlandırılan Entegre Güvenlik Sistemi’nin de yeni bir seviye çıktığını iddia ediyor. Halihazırda gövdeyi güçlendirmek için kullanılan yapılan geliştirildiğini ve yenilenen sistemin, süspansiyon, motor ve şanzıman gibi komponentleri de kapsayarak tasarlandığını, böylece yol tutuş konusundan da ödün vermemeyi hedefliyor.

Camlara gelecek olursak, çok katman yapıda bir tasarım söz konusu. İç kısmı polikarbon ise kaplanmış ve böylece paramparça olmasının önüne geçilmesi düşünülmüş. Buna rağmen ise aracın görüşü konusunda ise bir kayıp olmamış.

Yeni tanıtılan S-Serisi ile aynı kaliteye ve tasarıma sahip olan GUARD model, baz model de alınabilen opsiyonlara da sahip olabilecek. İster 4 kişilik, ister 5’li oturma düzeni, arka hava yastıkları, dijital bilgi eğlence sistemi bunlardan sadece birkaçı. Ancak önemli bir nokta, GUARD model sunroof ile birlikte alamayacaksınız.

Kapıların bu modelde özelinde zırh yüzünden ağır olduğu bir gerçek. Mercedes-Benz bu durumun getireceği problemleri çözebilmek için yeni kapı tahrikleri geliştirmiş. Sadece ufak bir müdahale ile bu işlem sorunsuz bir hale getirilmiş. Ayrıca sistem sadece düz zeminde değil, eğimli zeminde de çalışabiliyor.

Diğer detayları için ise IAA fuarını beklememiz gerecek.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak ve görseller

#s680guard #mercedes #otomobil #otomotiv #guard #mercedesbenz

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör