google-site-verification=hAdtdKd4qxdiJ2dvqgWh8jK6y02hI-Jf4_TRzwFovN4
 
  • Faik Çağatay Demir

Hot Hatch piyasası karıştı: Yeni Audi RS3 Sportback ve RS3 Sedan tanıtıldı!

Yenilenen Audi RS3 Sportback ve RS3 Sedan gün yüzüne çıktı.

Audi RS3 Sportback ve RS3 Sedan’ın detayları

Sportback ve Sedan olmak üzere iki gövdede sunulan yeni RS3, 2.5 litre TFSI benzin motoru ile geliyor. 400 PS güç ve 500 nm tork veren bu motor aynı zamanda aracı opsiyonel olarak tercih edildiğinde aracı 280 km/s maksimum sürate ulaştırabiliyor. 0-100 km/s hızlanma süresi ise sadece 3.8 saniye.

5 silindir motorunu, 7 ileri çift kavrama şanzıman ile sunan RS3, maksimum gücünü 5600 devirden önce ve 7000 devirin sonuna kadar verebiliyor. Ayrıca modelin ilk kez tamamen kontrol edilebilir egzoz kapakları, aracın sürüş moduna göre farklı ayarlamaları desteklediğini de ekleyelim.

Audi RS3 modeli için tork dağıtıcı sistem standart olarak sunuluyor. Böylece arka aksa gerektiği kadar tork dağıtılması hedefleniyor. Dinamik sürüş senaryolarında tork dağıtıcı elektronik sistem, gücün büyük çoğunluğunu dış tarafta kalan arka tekerleğe aktararak önden kayma durumlarına karşı önlem almış oluyor.

Ayrıca bu sistem trafiğe kapalı alanlarda RS3 ile drift yapabilme imkanı da sağlıyor. Drift senaryosunda, tork dağıtıcı sistem arkadaki tek bir tekere 1750 nm’ye kadar tork yönlendirebiliyor. Bu seçenek sürüş modları arasında RS Torque Rear olarak geçiyor.

Yol tutuş kısmında ise RS3, yenilenmiş şok absorbe ediciler ve valf sistemi ile gelen RS spor süspansiyon standart olarak sunuyor. Adaptif süspansiyon ise opsiyonel.

Üretici firma tekerlerin kamber açılarını yola doğru daha da yakınlaştırarak, viraj esnasında daha keskin ve duyarlı bir deneyim vaadediyor. Ayrıca amortisör yay uzunlukları ise S3 modelinden 10, normal A3’ten ise 25 mm daha kısa tutulmuş.

Model standart olarak 6 pistonlu fren kurulumu ile geliyor. Ancak daha çok durdurma kuvveti isteyenlere ise seramik fren opsiyonu da sunuluyor.

Aracın dışında ise tamamen LED farlar bize eşlik ediyor. Audi, hakkını yine Full Matrix-LED farları opsiyon olarak vermekten yana kullanmış . Kozmetik kısmından devam edecek olursak standart olarak gelen 10 kollu 19 inç jantlar isteğe bağlı olarak, 5 kollu gelen RS logolu ile değiştirilebiliyor. Ayrıca sipariş esnasında P Zero “Trofeo R” pist lastikleri de üretici tarafından sunulun seçenekler arasında.

Sedan ve Sportback (hatchback) olarak sunulacak RS3, içinde bulunduğumuz Temmuz ayında siparişe açılmış olacak. Ancak modellerin nihai çıkışı için ise zaman dilimi 2021 Sonbaharı olarak gösteriliyor.

Sedan model 62.000 euro, Sportback modeli ise 60.000 eurodan başlayan satış fiyatlarına sahip olacak.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak ve görsellerin tamamı

#audirs3 #rs3sportback #otomobil #audi #rs3sedan

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör