google-site-verification=hAdtdKd4qxdiJ2dvqgWh8jK6y02hI-Jf4_TRzwFovN4
top of page
  • Faik Çağatay Demir

Google’ın Android tabanlı deprem tespit uygulamasının kullanımı genişliyor

Android telefonları deprem tespit cihazına çeviren uygulaması artık Yeni Zelanda ve Yunanistan’da kullanılabilir olacak.

Akıllı telefondan fazlası

Akıllı telefonlarda bulunan ivme ölçer sayesinde hareketliliği algılayabilmesi işin temelini oluşturuyor. Hatta öyle ki bu modül, sadece ilk deprem dalgasını değil, artçılarıda fark edebilmesi sayesinde küçük bir “deprem ölçer” cihazı gibi işlev görüyor.

Android telefon deprem dalgasını farkettiğinde Google bu bilgiyi analiz ediyor. Akabinde kullanıcılara uyarı mesajları gönderilerek onların, deprem oluşmadan önce güvenli alanlara ulaşması sağlanıyor. Bu sistem, kullanıcılar özellikle devre dışı bırakmadığı sürece otomatik olarak çalışıyor.

Android

Öte yandan bu sistemin bazı sınırlamaları da yok değil. Örneğin, depremin kaynağına yakın olan bireylerin bu uyarılarıdan yararlanamaması ve tahliye için yeterli zaman bulamaması pekala mümkün olabilir.

Şu anda ABD’nin Oregon eyaletinde kullanımda olan bu özelliğin Mayıs 2021’de Washington’a, akabinde Yeni Zelanda ve Yunanistan’da kullanıma sunulacak.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak

#android #depremölçer #depremtespit #google

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page