• Faik Çağatay Demir

"Galiba sarhoştuk!"

Daimler'in CEO'su, AMG One hakkında sert konuştu.


 

İlk olarak 2017 yılında bir otomobil fuarında basına tanıtılan AMG One, Mercedes-Benz'in bugüne kadar duyurduğu en çılgın projelerden biriydi.


Çünkü temelde F1 araçlarında kullanılan motoru, yolda gidebilen bilen bir otomobile aktarmayı hedef edinmişlerdi.1.6 litre turbo şarjlı bir motordan, 1000 HP+ gibi ihtişamlı bir güç elde etmesi ve bunu ön akslara 2 adet elektrik motoru koyarak desteklemesi beklenen AMG One için, 2.4 milyon dolara yakın satış rakamlar telafuz ediliyor.


Ancak bugüne kadar AMG One ne teslim edilebildi, ne de üretilebildi. 275 adet örneğinin üretim aşamasına geldiği bilinen AMG One için, CEO sert konuştu.


"O gün ne yaşadığımızı bilmiyorum ama böyle bir projenin üretimine onay verdiğimize göre sanırım sarhoştuk" ifadelerini kullanan Ola Kallenius, firmanın birkaç hafta içerisinde AMG One için basını tatmin edecek açıklamalarda bulunacaklarını belirtti.


AMG One'nın üretimini bu kadar sıkıntıya sokan şey ise aktarma organlarının WLTP emisyon kurallarına uygun hale getirilmesi. Çünkü benzin partikül filtresi olmadan emisyon değerleri yükseleceği için, Mercedes-Benz'in sıkı kurallar karşısında ödeyeceği ceza miktarı da artacaktır.


Kaynak

7 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör