• Faik Çağatay Demir

Güney Afrika’daki 3.6 milyar dolarlık kripto para vurgunu hakkında yeni detaylar

Güney Afrika’da akıllara durgun veren bir kripto para vurgunu gerçekleşti. İşte yeni detaylar.

Detaylar

Güney Afrika’da faaliyet gösteren Africrypt isimli bir kripto para borsasının 2 ay önce aniden faaliyetlerine son vermesi ve Go Daddy üzerinde işlettiği sitesininin yayından kaldırılması üzerine başlayan olaylar zincirinde, ülkenin en büyük beş bankasından biri olan FNB’nin de adı geçmeye başladı.

Africrypt, yaptığı açıklamada bir ihlal ile karşılaştıklarını, akabinde müşterilerinin bilgilerinin, hesaplarının ve cüzdanların tehlike altına girdiğini belirten bir açıklama yapmıştı.

Bu sebeplerden ötürü faaliyetlerine son verdiğini ifade eden borsa, kullanıcılarına legal yollara başvurabileceklerini ancak bunun toparlanma sürecini yavaşlatabileceğini söyleyen şüpheli cümleler sarfetmişti.

Olaydan kısa bir süre borsanın yöneticilerinden Ameer Cajee ve onun kardeşi olan Raees Cajee’nin 3.6 milyar dolarlık kripto para yatırımını, ülkenin en büyük bankalarından olan FNB’ye aktardığı konusunda çeşitli iddialar yerel basın tarafından ortaya atılmıştı.

FNB sözcüsü Nadiah Maharaj ise bu iddiaları yalanlayan bir açıklamada bulundu ve Africrypt ile FNB arasında bir ilişki olmadığını, müşterilerin gizliliği esasına göre banka hesapları hakkında bilgi verilemeyeceğini belirtti.

Yine yerel haber kaynaklarının aktardığı bilgiye göre bu iki şahıs, paraları çaldıktan sonra İngiltere’ye kaçtı. Konu ile ilgili detaylar Güney Afrika’nın polis birimi olan Hawks’a iletilirken, Hanekom Avukatlık Bürosu kurucusu olan Darren Hanekom, raporlara göre 3.6 milyar doların tamamının yatırımcıların parasından oluştuğunu ve karıştırma hizmetleri sayesinde FNB’deki hesaplarında çoktan boşaltıldığını belirtiyor.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak

#kriptopara #soygun #kriptoparabirimi #Africrypt #GüneyAfrika #verihırsızlığı

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör