google-site-verification=hAdtdKd4qxdiJ2dvqgWh8jK6y02hI-Jf4_TRzwFovN4
 
  • Faik Çağatay Demir

Facebook Ilinois eyaletindeki kullanıcılarına 650 milyon $ ceza ödeyecek

Kuzey Kaliforniya yerel mahkemesi tarafından sosyal medya devi Facebook’un, ABD’nin Illinois eyaletindeki kullanıcılarına, toplamda 650 milyon $ ödeme yapmasına karar verildi.

Bu denli büyük miktarda bir cezaya sebep olan durum ise Facebook’un otomatik fotoğraf etiketleme özelliği. 2015 yılında kullanıma sunulan bu özellik, yüklediğiniz fotoğraftaki yüzleri tanıyarak, isim önerebiliyor. İlk çıktığı yıllarda herhangi bir kullanıcı izni istenilmeden çalışan bu yüz tanıma uygulaması, Eylül 2019 tarihinden itibaren güncellenen gizlilik politikası ile birlikte kullanıcı rızasına ihtiyaç duymaya başladı.

Kuzey Kaliforniya yerel mahkemesinin aldığı karara göre Facebook bu uygulamasından dolayı, Illinois’de ikamet eden 1.6 milyon kullanıcısına en az 345 $ tazminat ödeyecek. Durumun Illinois’e özgü olmasının sebebi ise, sadece bu eyalet üzerinde vatandaşların biyometrik gizliliğin ihlali durumunda maddi tazmin yoluna gidebilmesi.

2015 yılında Chicago’lu bir avukatın açtığı bu dava, 2018 yılında 1.6 milyon kişinin katıldığı toplu bir davaya dönüşmüştü. Davanın yargıcı olan James Donato ise sonucun, gizlilik ihlali sebebiyle alınmış en büyük kararlardan biri olduğunu ifade etti.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak

#dünyadan #amerika #facebook #illinois #veriihlali #yüztanıma

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör