• Faik Çağatay Demir

Egzersiz yapmak zinde hissetmenizi sağlıyor

Kesinlikle reklam değildir.

Yapılan bir çalışmanın sonucuna göre, gün için edinebileceğiniz yeni alışkanlıklar sizin, enerji dolu ve zinde olmanızı sağlayabilir.

Gelin hep birlikte detaylarına göz atalım.

Yüzme, tenis, koşu veya ağırlık kaldırma gibi sayısız egzersiz türü, fiziksel aktivite olarak sizi zinde tutabilir. Karlsruhe Institute of Technology ve Central Institute of Mental Health in Mannheim tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre, gün içinde fiziksel aktivitede bulunma alışkanlığının, enerjik hissetmenizde önemli bir rolü var. Diğer bir sonuca göre, bu alışkanlık doğrudan iyi hissetmenize ve mental sağlığınıza fayda olarak da geri dönüyor.

Ayrıca, aktivite sırasında ve sonrasında, görüntüleme cihazlarının katkısıyla, beynin hangi kısımlarının etkilediğini de bulan araştırmacılar, cerebral cortex ve subgenual cingulate cortex bölgelerinin, mental sağlık bakımından iyi durumda olmamızı doğrudan etkilediğini farketti.

Bu bölgelerde küçük gri kümeler gözlemlenen bireylerin daha az enerjik hissettikleri ve mental açıdan daha çok sıkıntı çektikleri görüldü.

Daha fazlası için abone olun.

E-posta Adresi

Abone ol

Kaynakça

#egzersiz #sağlık #dünyadanhaberler #bilim #araştırma

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör