google-site-verification=hAdtdKd4qxdiJ2dvqgWh8jK6y02hI-Jf4_TRzwFovN4
top of page
  • Yazarın fotoğrafıFaik Çağatay Demir

Böyle bir güç yok: Mercedes-AMG C63 S E PERFORMANCE tanıtıldı!

Uzun süredir beklediğimiz an sonunda geldi.


 Yeni C-Serisi'nin tepesini temsil edecek C63 S S E Performance sonunda gün yüzüne çıktı.


Mercedes-AMG tarafından dünyanın en güçlü 4 silindirli motoru olarak lanse edilen ünite, 2.0 litre hacimden 469 HP güç üretiyor. Bu safi gücü 6750 devir/dakika da sunabiliyor. İçten yanmalı ünitenin verdiği maksimum tork, 545 nm. Toplam güç 680 hp, tork ise 1020 nm.


Formula 1 araçlarında olduğu gibi, gücü ve torku aynı anda ve gecikmesiz aktarabilmeyi entegre eden Mercedes-AMG, egzoz gazının atıldığı bölüme elektrik motoru koyarak bunu başarıyor. Bu turbo şarj, dünyada ilk kez seri üretim bir araçta kullanılıyor ve 400-volt güce sahip.


Elektrik motorundan devam edecek olursak, 201 HP yani 150kW güç üreten ünite, arka aksa yerleştirilmiş durumda. Elektronik olarak entegre edilmiş iki ileri vitese sahip olan motor ayrıca elektronik olarak kontrol edilen limitli-kilitli diferansiyel ile ortak çalışıyor.


Yalnız içten yanmalı motora eşlik eden bu ünite, sadece 10 saniyeliğine 201 HP gücü verebiliyor. Geriye kalan periyotta ise 94 HP kesintisiz olarak kullanılabiliyor.


Bu süper otomobilimsi aile tipi sedan otomobil, bahsedilen gücü MCT 9 ileri şanzıman ile 4 tekere aktarıyor. Çoklu kavrama teknolojisi kullanılan C63 S E Performance, başlangıcını ıslak kavrama ile yapıyor, ardından tork konvertörlü olarak devam ediyor.


Otomobil arka tekerlek kontrolünü 2.5 dereceye kadar standart olarak sunuyor.


Gelelim performans değerlerine. 0-100 km/s hızlanmasını 3.3 saniyede tamamlayan model, 250 km/s son hıza sahip. İstenirse 280 km/s olarak tercih edilebiliyor.


PHEV olan süper otomobilin 13 km kadar menzili bulunuyor. 135 km/s sonrasında ise içten hybrid moda geçiyor.


Fiyat detayı için beklememiz gerekiyor.


Kaynak ve görseller
4 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page