• Faik Çağatay Demir

Apple Watch, koronavirüsü 7 gün öncesine kadar tespit edebiliyor

Mount Sinai Sağlık Sistemleri ve Stanford Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, Apple Watch ve benzeri akıllı saatler, koronavirüsünü 7 gün öncesine kadar tanılayabiliyor.

Mount Sinai çalışanlarının araştırmalarına göre Apple Watch, bireyin kalp atışlarındaki algılanması güç olan değişiklikleri kaydedebiliyor. Teşhis konusunda, kalp atış hızındaki ve kalp atışları arasındaki farklılıkların ölçülebilmesi çok önemli. Çünkü bu sayede bireyin bağışıklık sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığı hakkında bir kanıya varılabiliyor.

CBS News’e konuşan asistan profesör Rob Hirten, kalp atış hızındaki değişikliklerin, vücutta iltihaplanma belirtisine işaret ettiğini ve koronavirüsün çokça iltihaplanmaya sebep olduğunu ifade etti.

Araştırmaya göre, COVID-19 geçiren hastalarda, kalp atışlarındaki değişiklik az olarak gözlemlendi. COVID-19 negatif kişilerde ise bu durum tam tersi.

Çalışmada, 300 kadar Mount Sinai sağlık çalışanı, 29 Nisan ve 29 Ekim tarihleri arasında Apple Watch kullandı. Hastalık Önleme ve Korunma Merkezleri’nin yayınladığı araştırmada, koronavirüs vakaların yüzde 50’den fazlası, bulgu veya belirti göstermeyen kişiler sayesinde başkalarına bulaştı. Rob Hirten göre, Apple Watch kullanan bireylerin, herhangi bir aksiyon almadan, erken teşhis edilebilmelerinin salgını kontrol altına almak için faydalı olabileceğini söyledi.

Stanford Üniversitesi ise ayrı yürüttüğü çalışmada, Garmin, Fitbit ve Apple Watch gibi aktivite takip cihazları kullanan %81 kadar koronavirüs pozitif bireyin, virüsün semptomları baş göstermeden maksimum 9.5 gün öncesine kadar, kalp atış hızlarında değişiklikler olduğu sonucuna ulaştılar.

5000‘den fazla kişi arasında seçilen 32 kadar COVID-19 pozitif bireyin üzerinde yapılan çalışmada, akıllı saatlerden toplanan bilgilerinde desteği ile, vakaların üçte ikisinin, virüs semptomları göstermeden 4 ile 7 gün arasında bir süre kadar önce erken teşhis imkanı veren bulgular, yani kalp atışlarında değişiklikler gözlemlendi.

Araştırmalar gösteriyor ki bileğimize taktığımız bu cihazlar, havalı olmak dışında başka yönelimler içinde kullanılabiliyor. Bakalım koronavirüse karşı akıllı saatler etkili birer silah olabilecekler mi?

Daha fazlası için takipte kalın.

Haberin kaynağı

#apple #appletürkiye #applewatch #koronavirüs

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör