google-site-verification=hAdtdKd4qxdiJ2dvqgWh8jK6y02hI-Jf4_TRzwFovN4
top of page
  • Faik Çağatay Demir

Apple Watch 7, terahertz radyasyonu ile kan şekerini ölçebilir

Son çıkan raporlara göre, Apple Watch 7 modelinde kan şekerini ölçmeyi sağlayan bir sensörün kullanılacağı ortaya çıkmıştı. Şimdi de bunun nasıl yapılacağına dair ise yeni bilgiler geldi.

Firmanın aldığı patentlere göre, insan vücudunda kesik oluşturmadan, kanda bulunan glukoz miktarını gözlemleyebilecek olan teknoloji, terahertz radyasyonu sensörü ile mümkün kılınacak.

Apple, akıllı saatlerine getirmek üzere bir süredir çalıştığı, cilt yüzeyinde kesik oluşturmadan yapılan kan şekeri ölçümleme teknolojisi için 4 ayrı patent aldı. Ancak bu 4 patentin içeriğinde kan şekeri veya glukoz gibi terimler geçmiyor. Bu ifadeler tercih edilmese de tüm bu patentler, absorpsiyon spektroskopisini kullandığı için, kast edilen şey kesiksiz kan şekeri ölçümü olduğu anlaşılıyor.

Absorpsiyon spektroskopisinin seçilme amacı ise, hedeflenen ortamdaki maddenin türünü ve miktarını belirlemek için kullanılabilmesi.

Patente göre, vericinin terahertz olarak ortama yaydığı yaydığı elektromanyetik dalgayı, alıcı bir sensör geri topluyor. Bu süreçte ışık dalgası hedefe doğru giderken, örneğin glukoz, gelen ışıkta bulunan enerjiyi belli dalga boylarında absorbe ediyor. Böylece ışığın, dönüş yolunda özellikleri değişmiş oluyor. Elde edilen veri, referans veri ile yoğunluk kaybı gibi noktalardan kıyaslanıyor. Eğer maddede (glukoz) bir artış var ise, absorbe edilen enerjide artmış oluyor.

Patent içeriğinde Apple Watch ibaresinin bulunmaması da bu teknolojinin diğer cihazlara gelme olasılığını güçlendiriyor. Ayrıca absorpsiyon spektroskopisi ile sadece kan şekeri değil, cilt kanseri ve çeşitli cilt problemleri de tespit edilebilme olasılığı var.

Terahertz görüntülemenin insan dokusuna herhangi bir zararı olmayacak. Sadece akıllı telefonlarda açığa çıkan ısının bir benzerinin oluşması öngörülüyor.

Apple’ın bu özellik konusunda şu anda hangi fazda olduğu bilinmiyor. Eğer planlandığı gibi giderse, terahertz radyasyonu ile kan şekerini ölçümlemeyi Apple Watch 7’de görebiliriz.

Daha fazlası için takipte kalın.

Haber kaynağı

Haber kaynağı

#apple #applewatch7 #glukoz #kanşekeri

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page