google-site-verification=hAdtdKd4qxdiJ2dvqgWh8jK6y02hI-Jf4_TRzwFovN4
 
  • Faik Çağatay Demir

Aklı büyükte kalanlara: Yeni Mercedes-Benz C Serisi tanıtıldı

Yeni tasarım dilinin ürünü olan Mercedes-Benz C Serisi sonunda tanıtıldı.

İç Tasarım

Kokpit ve iç dizayn olarak ağabeyi S Serisi’ni örnek yeni C Serisi, kullanıcısına 10.25 inç ve isteğe bağlı olmak üzere 12.3 inç LCD dijital gösterge paneli sunuyor. İç tasarımın göz bebeği olan bilgi ve eğlence ekranı ise 9.5 inç ve yine opsiyonel olarak 11.9 inç boyutunda, hafif eğimli ve dikey şekilde yerleştirilmiş bir panelden oluşuyor. 3 farklı mod sunan bu ekranlarda kişiselleştirme seçenekleri de mevcut.

2. jenerasyon MBUX sistemini kullan yeni C Serisi, ağabeyinde sunulan “Hey Mercedes” sesli asistanı ile birlikte, otomobile sesli komutlar vererek çeşitli işlemleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Hatta Smart Home özelliği ile birlikte evdeki akıllı teknolojik cihazlar ile iletişim kurarak, evde birinin olup olmadığını öğrenme imkanı bile sunuluyor.

Parmak izi es geçilmemiş. Bu güvenlik sistemi ile birlikte farklı kullanıcılar için farklı profiller parmak izi güvencesinde saklanabiliyor. Hatta Mercedes Me ile izin verilen kullanıcılar için ödeme işlemi yapmak bile mümkün.

Ayrıca 2. jenerasyon MBUX ile uzaktan güncellenebiliyor. Böylece sistemin her zaman yeni kalması planlanıyor.

Motor seçenekleri

Mercedes-Benz, motor inovasyonları konusunda cömert davranmış. Bildiğiniz gibi bazı markalar yeni modellerini tanıtırken dizeli bir opsiyon olarak sunmuyor.

Ancak Mercedes-Benz dizelden vazgeçmemiş. 2. nesile geçen starter-generator ile OM 654 M kodlu motor, 48v değerinde ayrı bir elektrik sistemine sahip. Süzülme esnasında motorun kapatılması gibi özellikleri ile yakıt tasarrufuna da yardımcı oluyor. Ayrıca motor seçeneklerinden bağımsız olarak ekstra 15-20 kW bir güç takviyesi yaptığını da atlamamak lazım.

M 254 kodlu benzinli motorlar 4 ve 6 silindirli olarak müşterilere sunulacak. Ülkemizde çokça tercih edileceğini düşündüğümüz benzinli versiyonlarından ilki olan C180, 170 hp – 250 nm güç değerlerine sahip. 0-100 hızlanması 8,6 saniye iken, son hızı 231 km/s olarak belirlenmiş. Diğer benzinli model olan C200 ise, yine 1.5 litre ve 200 hp – 300 nm güç değerleri sunuyor. İyileştirilen 0-100 hızı 7.3 saniye, son hızı ise 246 km/s.

Sürüş özellikleri

Süspansiyon bakımından iyileştirmeler mevcut. Dinamik sürüşü desteklemek için ön kısımda yeni geliştirilen 4 noktadan, arka da ise çok nokta bağlantılı süspansiyonlar kullanılmış.

S Serisi’nde olan arka tekerlere hareket fonksiyonu yeni C Serisi içinde gelmiş. 60 km/s altı hızlarda arka tekerler, ön tekerlerin zıttı yönde 2.5 derece açıyla dönüyor. 60 km/s üzerinde ise ön tekerler ve arka tekerler aynı doğrultuda ve yine 2.5 derece açıya kadar dönebiliyorlar.

Akıllı asistanlar bu devirde olmazsa olmazımız. Mercedes-Benz C Serisi için bu konuda da bonkör davranmış. Bütün yol şartlarında öndeki araç ile mesafeyi otomatik ayarlayabilen adaptif sürüş sistemi, 210 km/s hıza kadar 360 derece kamera yardımıyla otomobili şeritte tutma sistemi

Dış tasarım

Yeni C Serisi standart olarak LED aydınlatma ile geliyor. Ancak opsiyona bağlı olarak S Serisi’nde sunulan DIGITAL LIGHT adı verilen, 1.3 milyon mikro aynacıktan oluşan farlara da sahip olunabiliyor.

Sedan versiyonda 4751 mm uzunluk, 2865 mm aks mesafesi ve 455 litre bagaj hacmi sunulurken, Estate versiyonunda sadece bagaj hacmi 490 litreye çıkarılmış. Geri kalanlar Sedan versiyon ile aynı.

Daha fazlası için takipte kalın.

Görseller ve kaynak

#mercedesbenz #otomobil #otomotiv #yenicserisi

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör