• Faik Çağatay Demir

ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı, vatandaş konum bilgilerini satın aldığını doğruladı

Amerika Birleşik Devletleri senatörü Ron Wyden’a gönderilen bir bildiriye göre ABD hükümetinin, vatandaşlarının konum bilgilerini, akıllı telefonlar aracılığı ile satın aldığı doğrulandı.

Gelen rapora göre, bu süreç data broker olarak tanımlanan, kullanıcılardan topladıkları verileri paket halinde, parası karşılığında satan firmalar üzerinden yürüyor. Görünen o ki data broker firmalarının müşterilerinden biri de ABD hükümeti.

Chris Mills Rodrigo isimli Twitter kullanıcısının paylaştığı belgelerde çarpıcı detaylar mevcut. Bunlardan başlıcası, Savunma İstihbarat Teşkilatı çalışanları konum verileri sadece özel izinler sayesinde sorgulayabiliyor. Yine belgelerde, geçtiğimiz 2.5 yıl içerisinde bu özel izin sadece 5 kez verildiği belirtiliyor. Ayrıca gelen konum verileri, kişinin ABD’de yaşayıp yaşamadığına göre ayrıştırılmıyor.


here's the defense intelligence agency memo confirming that the government is buying commercially available smartphone location data w/o a warrant pic.twitter.com/DXGH24PRph — chris mills rodrigo (@chrisismills) January 22, 2021

Chris Mills Rodrigo / Twitter

Diğer göze çarpan detay ise, bu verilerin toplanırken herhangi bir izne ihtiyaç duyulmaması. Carpenter v. ABD davasının sonucunda da belirtildiği üzere, hükümet teşkilatlarının, kullanıcılardan herhangi bir veri almadan önce, bu eyleme dair resmi izin almaları gerekiyor. Ancak ABD Savunma İstihbarat Teşkilatı ise ticari olarak değerlendirilen bilginin kullanılmasının veya satın alınmasının bu kapsama girmediğini belirtiyor.

Konu hakkında yorumlarınızı, yorum sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Web sitemizi ziyaret ederek bize destek olmayı unutmayın.

Haber kaynağı

#amerika #bilgi #dünyadan #dünyadanhaberler

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör