google-site-verification=hAdtdKd4qxdiJ2dvqgWh8jK6y02hI-Jf4_TRzwFovN4
top of page
  • Yazarın fotoğrafıFaik Çağatay Demir

700 milyon LinkedIn üyesinin bilgileri satışa sunuldu

LinkedIn tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir veri hırsızlığı hadisesi yaşandı.

Tüm kullanıcıların %92’sine tekabül ediyor!

Güvenlik yazılımları ile ilgili içerikler üreten Privacy Shark’tan alınan bilgilere göre profesyonellerin sosyal ağı olan LinkedIn’e ait 700 milyon kullanıcı verisi çalındı ve satış sunuldu.

RaidForums sitesinde, “GOD User” isimli bir kullanıcı tarafından açılan gönderi de, 1 milyon adet örneğin var olduğu iddia edilen bir linkte incelemelerde bulunan Privacy Shark sitesi, durumun vehametini ortaya çıkardı.

Konu ile ilgili LinkedIn ile iletişime geçen Privacy Shark, firma yetkilisinden durumu araştırdıklarına, bilgilerin platform üzerinden elde edilebileceği gibi, başka platformlardan da elde edilebileceğine, yalnızca LinkedIn’e atfedilemeyeceğini belirten bir dönüş aldı.

Hangi bilgiler tehlike altında?

LinkedIn kullanıcılarına ait e-mail adresleri ve telefon numaraları, fiziksel adresleri gibi önemli iletişim araçları şu an için underground sitelerde token karşılığı satışa sunulmuş durumda.

Kişisel mesajlar, kredi kartı bilgileri gibi bilgiler ifşa olmamış olsa da hackerların elde ettikleri e-mail hesapları ile bu bilgilere de ulaşması söz konusu iken, kullanıcıların var olan şifrelerini değiştirmeleri ve 2 adımlı güvenlik doğrulamasını kullanmaları, önlem açısından yerinde bir başlangıç olacaktır.

Ayrıca bu tip iletişim bilgilerinin sızması, scam olarak adlandırılan dolandırıcılık içerikli e-posta mesajları ve aramaların çoğalması anlamını da taşıyor.

Daha fazlası için takipte kalın.

Kaynak

#hacker #linkedin #verihırsızlığı

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page