google-site-verification=hAdtdKd4qxdiJ2dvqgWh8jK6y02hI-Jf4_TRzwFovN4
 
  • Faik Çağatay Demir

346 kişinin ölümüne sebep olan Boeing 737 MAX için uçuş izni çıktı

Amerikalı uçak üreticisi Boeing, 737 MAX modeli için uçuş iznini 2 yıl sonra tekrar aldı.

Lion Air Flight 610 ve Ethiopian Airlines 302 uçuşlarında toplamda 346 kişinin ölümüne sebep olan model, 20 ay süren detaylı incelemeler ve soruşturmalar sonrasında yeniden gökyüzüne dönüyor.

Manevra Karakteristikleri Takviye Sisteminde bulunan hataların sebep olduğu belirlenen kazalar, firmanın tarihine büyük bir kara leke olarak geçmişti.

Önceki 737 modellerine göre 737 MAX‘de motor blokları daha yukarıda ve ileri bir konumda yerleştirilmiş. Yakıt tüketiminde verimlilik hedefi için yola çıkılan bu tasarım, uçağın sahip olduğu Manevra Karakteristikleri Takviye Sisteminin çalışmasını doğrudan etkileyebiliyor.

Ayrıca MCAS, pilotları haberdar etmeden devreye girebiliyor. Böylece uçağın yunuslama istikrarına katkı sağlaması düşünülmüştü.

Art arda gelen büyük kazaların ardından, Federal Havacılık İdaresi 737 MAX’leri için ground kararı açıklamış ve uçmalarını yasaklamıştı.

Ancak 107 tane firmadan 5000 üzeri sipariş geçilen 737 MAX, gerekli izinleri almış gözüküyor.

Firmanın iddiasına göre MCAS devreye girse bile artık el ile müdahale sağlanabiliyor ve devre dışı bırakılabiliyor. Eski sistemde MCAS böyle bir özellik sunmuyordu.

Boeing 737 MAX ile ilgili yeni gelişmeler için Kıssa Devre‘ye abone olun.

E-posta Adresi

Abone ol

Kaynakça

Kaynakça 2

INSTAGRAM’DA TAKİP EDİN

#boeingmcas #boeing737maxkaçkişilik #boeing737maxkaza #boeing #boeing737maxsorunu #boeing737max

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör