google-site-verification=hAdtdKd4qxdiJ2dvqgWh8jK6y02hI-Jf4_TRzwFovN4
 
  • Faik Çağatay Demir

3.2 milyar kişisel şifre ve e-posta verisi çalındı

Yeni çoklu veri ihlali, son dönemlerde görülmüş en büyük olaylardan biri olabilir.

Cybernews kaynaklı habere göre, 3.2 milyardan daha fazla benzersiz şifre ve e-mail bilgisi ihlal edildi. 4.7 milyar insanın internet üzerinde aktivitede bulunduğunu göz önünde bulundurursak, bu rakam %70 gibi bir orana tekabül ediyor.

2 Şubat tarihinde, bahsi geçen çoklu veri ihlali ünlü bir hacker forumunda paylaşıldı. İçeriğinde milyarlarca insanın Netflix, LinkedIn, Bitcoin, Gmail, Hotmail ve Yahoo gibi hesaplarını bulunduran bu hırsızlık olayı, 2017 yılında yapılmış, 1.4 milyar insanın verisini de içinde barındırıyor. Yani küçük bir kar topu misali, birikerek kocaman bir çığa dönüşmüş.

Ne yapmalısınız?

Çalınan şifrelerin büyük bir çoğunluğu tekrarlanmadan kaynaklanıyor. Yani Gmail için kullandığınız hesabı, Facebook veya Instagram içinde kullanmanız büyük bir güvenlik açığı oluşturuyor.

Bu durumlardan en az etkilenmek için,

  1. Google’ın güçlü şifre önericisinin yaptığı başka gibi üçünçü parti diğer uygulamaları kullanarak şifre belirlemeliniz,

  2. Aynı şifreyi farklı hesaplar için kullanmamanız,

  3. şifrelerinizi düzenli aralıklar ile değiştirmeli yani güncel tutmanız

gerekmekte.

Küçük ve faydalı bir ipucu olarak da Chrome kullanıyorsanız, sağ üstte bulunan 3 noktaya basarak ayarlar kısmına gidin.

Aşağıda bulunan resimdeki bölüm sizi karşılayacaktır. Şimdi denetle tuşuna basarak birden fazla şifre kullanılan veya güvenliği ihlal edilmiş şifrelerinizi görebilirsiniz.

Daha fazlası için takipte kalın.

Haber kaynağı

#datagüvenliği #güvenlik #verihırsızlığı

0 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör